Orzechy włoskie są niezwykle popularne w kuchni polskiej. Nic dziwnego – drzewa orzechowe pospolicie rosną na terenie całego kraju, a same orzechy są wyjątkowo uniwersalne, smaczne i zdrowe. Podpowiadamy, w jaki sposób je wykorzystywać w kuchni i dlaczego warto je regularnie spożywać!

Orzechy włoskie – wpływ na zdrowie

Orzechy włoskie – jak i inne orzechy – są wyjątkowo kaloryczne. Zawierają około 650kcal w 100g, jednak pełne są wyjątkowo wartościowych kwasów tłuszczowych wspierających funkcjonowanie mózgu i całego układu nerwowego. Kwasy tłuszczowe wspomagają także odporność, a nawet pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, regulują ciśnienie i pomagają obniżyć poziom cukru we krwi. Ich regularne spożycie zapobiega powstawaniu zakrzepicy żylnej. Orzechy włoskie są świetnym źródłem żelaza i kwasu foliowego, dzięki czemu polecane są kobietom w pierwszych miesiącach ciąży – kwas foliowy zapobiega powstawaniu poważnych wad cewy nerwowej u płodu, takich jak rozszczep kręgosłupa. Orzechy włoskie są także wsparciem u osób borykających się z anemią i chorobami związanymi z krzepliwością krwi. Dzięki swojemu pozytywnemu wpływowi na układ krwionośny mogą znacząco zmniejszyć ryzyko powstawania żylaków.

W orzechach włoskich znajdują się duże ilości witamin E oraz A, które razem tworzą prawdziwy „koktajl młodości”. Są to silne przeciwutleniacze, które doskonale wpływają na kondycję skóry, zmniejszają widoczność zmarszczek i pozwalają na uelastycznienie naskórka.

Orzechy włoskie w kuchni

W kuchni orzechy włoskie powszechnie wykorzystywane są do przyrządzania deserów. Możemy w nich wykonać kruche ciasteczka z orzechami włoskimi lub pyszne ciasta z karmelizowanymi orzechami. Ze względu na swój specyficzny słodko-wytrawny smak świetnie sprawdzą się również jako dodatek do wspaniałych mięs pieczonych. Z orzechów włoskich możemy także przyrządzić różnego rodzaju pasty, a także wykorzystać je jako doskonałe uzupełnienie dań wegetariańskich, mącznych i grillowanych.