5 miesiąc ciąży, to ważny okres dla każdej kobiety. Płód zaczyna w tym okresie wyglądać jak dziecko. Dosyć sprawnie się porusza w brzuchu mamy, zaczyna dobrze słyszeć, czuje również smaki i zapachy, a bicie jego serca jest coraz bardziej słyszalne i wyczuwalne. Na początku piątego miesiąca płód mierzy około 15 centymetrów i waży około 200 gramów. W 17. tygodniu ciąży, gruczoły łojowe znajdujące się w skórze dziecka zaczynają wytwarzać żółtawobiałą, tłustą substancję, czyli tak zwaną mazią płodową, która chroni naskórek przed nadmiernym nasiąkaniem płynem owodniowym.

 

Substancja ta, pokrywa skórę dziecka przez resztę życia w łonie mamy, aż do samego porodu. W tym samym czasie, wytwarza się również inna, bardzo ważna tłuszczowa substancja ochronna, tak zwana mielina, która pokrywa włókna nerwowe i rdzeń kręgowy dziecka. Zmienia się również wygląd dziecka – powieki są wciąż zrośnięte, ale otworzyły się zrośnięte dotąd nozdrza. Na twarzy wyrosły brwi i rzęsy, rosną też paznokcie u palców rąk, a skóra jest znacznie mniej przezroczysta. Od momentu, w którym dziecko zaczyna już słyszeć, warto starać się z nim rozmawiać – mówić do niego tak często, jak tylko to możliwe. Można również śpiewać mu kołysanki, czytać różne bajki czy wierszyki.

 

Na podstawie reakcji płodu badacze stwierdzili, że głos mamy jest ulubionym dźwiękiem nienarodzonego maluszka. Mówiąc do niego spokojnym tonem, możemy nawiązać z nim pierwszy kontakt, dzięki któremu sprawimy mu radość, a także zapewnimy poczucie bezpieczeństwa. Do tego typu kontaktu powinniśmy również zaangażować przyszłego tatę, który także powinien rozmawiać z dzieckiem. To idealny sposób na wzajemne, czesne poznanie się. W 5 miesiącu ciąży dobrze wykształcone są już połączenia nerwowo-mięśniowe, dzięki którym dziecko może wykonywać dość intensywne i częste ruchy, a jego kopnięcia i obroty zwykle są szczególnie wyraźnie odczuwane przez ciężarną. Z początkiem 20. tygodnia od zapłodnienia ruchy dziecka zauważalne są już niemal przez każdą ciężarna.